8 دلیل اصلی تکان خوردن ماشین هنگام حرکت


در این مطلب به هشت دلیل اصلی و قطعی تکان خوردن ماشین شما رد حین حرکت می پردازیم . با ما همراه باشید تا به بررسی کلی این موضوع بپردازیم.

1. مشکل لاستیک ماشین

لرزش خودرو در حین رانندگی تقریباً همیشه با مشکل چرخ ها مرتبط است. علت می تواند چرخ ها و رینگ ها، تراز معیوب چرخ ها یا فرسوده بودن بلبرینگ چرخ باشد .

می پردازیم به دلایل لرزش ماشین:

 

. لاستیک یا رینگ آسیب دیده

شاید یک تصادف جزئی داشته باشید، یک لاستیک را خراشیده اید، یا برای ست کردن لاستیک جدید به تاخیر افتاده اید.

سایش ناهموار لاستیک یا آسیب تایر (تشکیل ترک یا حباب) می تواند بر یکپارچگی تایر تأثیر بگذارد. اگر نادیده گرفته شود، مشکل لاستیک می تواند منجر به سواری ناهموار شود و بر قابلیت رانندگی تأثیر بگذارد.

. تراز نامناسب چرخ

اگر چرخ‌ها نامرتب باشند، آنها برای پیدا کردن زوایای چرخ درست در حین رانندگی با یکدیگر مبارزه می‌کنند، که باعث لرزش شدید چرخ‌ها و لرزش ماشین می‌شود.

علاوه بر این، اجزایی مانند اتصال توپ چرخ و بوش ها با گذشت زمان فرسوده می شوند و با حرکت دادن فرمان شروع به بازی در چرخ های شما می کنند. اگر متوجه کاهش عملکرد فرمان یا لرزش فرمان (لرزش فرمان) شدید، باید فوراً چرخ نامتعادل را تعمیر کنید.

. یاتاقان چرخ فرسوده

یاتاقان های چرخ به چرخ ها اجازه می دهند در حین اتصال به محور آزادانه بچرخند.

هنگامی که یک یاتاقان چرخ فرسوده یا آسیب دیده است، چرخ مربوطه می تواند شروع به حرکت به داخل و خارج کند. این باعث ایجاد مقاومت بین چرخ و محور می شود و در نتیجه هنگامی که خودرو در سرعت بزرگراه است لرزش چرخ ایجاد می شود.

2. مشکلات ترمز

تنها چیزی که بدتر از ترمزهایی که کار نمی کنند ترمزهایی هستند که در زمانی که نباید کار می کنند.

اگر به پدال ترمز زدید و ماشین شما لرزید، مقصر احتمالی روتور ترمز (دیسک ترمز) یا کالیپر ترمز معیوب است. معیوب بودن کالیپر یا روتور ترمز باعث می شود که ترمزها همیشه اندکی در حین رانندگی اعمال شوند (حتی اگر پدال ترمز درگیر نباشد) که منجر به لرزش شدید خودرو می شود.

3. مشکلات موتور

در اینجا دو دلیل احتمالی وجود دارد که موتور شما باعث ایجاد لرزش خودرو می شود:

1. دسته های موتور فرسوده شده

پایه‌های موتور (دسته موتور) بین موتور و محفظه موتور قرار می‌گیرند تا از عبور لرزش موتور در بدنه خودرو جلوگیری کنند.

اگر پایه موتور خراب شود، هر زمان که موتور کار می کند، می توانید لرزش های موتور را احساس کنید. هرچه قدرت موتور بیشتر باشد، لرزش بیشتری را احساس خواهید کرد.

1. شمع های فرسوده

اگر شمع‌های  شما بیشتر از زمان استفاده از آن‌ها گذشته باشد ، ترتیب پرتاب پیستون موتورتان را مختل می‌کند.

این دستور شلیک جدید می تواند باعث آتش سوزی ناقص شود و در هر چرخه پرتاب پیستون لرزشی در موتور ایجاد می کند. تعویض سریع شمع باید این کار را انجام دهد. اگر نه، فیلترهای هوا و بنزین خود را بررسی کنید.

علت!

گرفتگی فیلتر هوا یا سوخت می تواند شمع های هر دو ماده مورد نیاز برای احتراق را از بین ببرد. هوا یا سوخت کمتر باعث احتراق ناقص و لرزش موتور نیز می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، چراغ چک موتور شما روشن می شود.

4. محور خم و میل لنگ محرک

یک گلگیر اخیر می تواند محور شما را خم کرده باشد. یک محور خم شده می تواند منجر به لرزش خودرو در سرعت های 60 الی 80 کیلومتر شود.

از طرفی میل‌های محرک خمیده باعث ایجاد لرزش در سرعت‌های پایین‌تر می‌شوند که بر اساس شتاب و ترمز نوسان می‌کنند.

اگر اکسل و میل محرک شما بازرسی می شود، ممکن است علت فرسوده شدن میله اصلی CV باشد.
اتصال CV یک پوشش لاستیکی است که در اطراف هر انتهای محور قرار دارد. هنگامی که این قططعه فرسودهشود، اجازه می دهند یک لرزش قوی به داخل بدنه خودرو حرکت کند.

5. ستون فرمان آسیب دیده

یک ستون فرمان کاملاً کارآمد (ارتباط بین فرمان و مکانیزم فرمان) برای قابلیت رانندگی اتومبیل شما ضروری است. با این حال، برخی از اجزای داخل ممکن است در طول زمان فرسوده شوند و باعث ایجاد لرزش در بوش ها و پلوس شوند. این مشکل می تواند منجر به لرزش در فرمان شود.

اگر متوجه لرزش ناگهانی فرمان یا لرزش فرمان شدید، به این چند نکته توجه کنید!
خیلی سریع ستون فرمان را بررسی کنید.

6. مشکل در فرمان برقی

اگر فقط متوجه لرزش خودرو در حین پیچ‌ها شوید، این مشکل به دلیل نقص در فرمان برقی است و خیلی سریع روغن فرمان برقی را تعویض نمایید.

7. خرابی سیستم تعلیق

سیستم تعلیق شما می تواند علت لرزش خودرو باشد اگر:

  • خارج از تراز است
  • دارای اجزای شل مانند پایه باشد
  • برخی از قسمت‌ها آسیب دیده‌اند، مانند میله‌ها فرسوده هستند.

 

8.روغن گیربکس کم است

مایع گیربکس قطعات فلزی متحرک و یاتاقان‌های گیربکس را روغن کاری می‌کند. همچنین در صورت نیاز به ایجاد فشار هیدرولیک کمک می کند.

سطح پایین روغن گیربکس می تواند باعث ایجاد مقداری سنگ زنی شود که در صورت تلاش برای شتاب گیری به لرزش در ماشین تبدیل می شود. اگر متوجه نشت روغن گیربکس شدید ، سریعا از نشتی آن جلوگیری نمایید.

اکنون که دلایل لرزش خودرو را می دانید، به بررسی نحوه تشخیص آنها می پردازیم.

نحوه تشخیص لرزش ماشین

پنج بازرسی اولیه برای تشخیص لرزش خودرو وجود دارد.
در اینجا کاری است که یک مکانیک معمولا انجام می دهد:

1. لاستیک ها را بررسی و بالانس کنید

آنها لاستیک ها و رینگ ها را از نظر آسیب دیدگی یا سایش ناهموار لاستیک بررسی می کنند. اگر مشکلی مانند حباب یا خمیدگی در لاستیک‌ها وجود داشته باشد، ممکن است پیشنهاد کنند تا لاستیک جدیدی تهیه کنید.

اگر تایر ساییدگی نداشته باشد، از ماشین متعادل کننده تایر برای تعمیر چرخ های نامرتب استفاده می کنند. گاهی اوقات، یک چرخش ساده تایر نیز ممکن است مشکل را برطرف کند.

2. روتورهای ترمز را بازرسی کنید

آنها روتورهای ترمز را از نظر زنگ زدگی بررسی می کنند و روتور ترمز تاب دار را بررسی می کنند. روتور تاب دار همیشه باید تعویض شود .

آنها همچنین ممکن است یک تست رانندگی انجام دهند تا ببینند آیا لرزش هنگام ضربه زدن به پدال ترمز رخ می دهد یا خیر. لرزش های شدیدتر هنگام ترمزگیری دلیلی برای بررسی بیشتر است. احساس لرزش در فرمان نشان دهنده مشکلات روتور ترمز جلو است . هر گونه لرزش در جای دیگر به این معنی است که روتورهای ترمز عقب مقصر هستند.

اگر در هنگام ترمز لرزشی وجود نداشته باشد، مکانیک ممکن است تشخیص موتور را پیشنهاد کند.

3. بازرسی موتور

اولین نشانگر برای مشکل موتور، چراغ چک موتور روشن است. اگر روشن است، سه جزء موتور نیاز بهبررسی دارند:
شمع‌ها، پایه‌های موتور و روغن گیربکس

در اینجا مکانیک برای هر یک از آنها چه کاری انجام می دهد:

  • شمع ها: هر شمع برداشته شده و از نظر آسیب بررسی می شود. اگر شمع ها سالم باشند، فیلترهای هوا و بنزین را بررسی می کنند.
  • پایه‌های موتور : از آنجایی که پایه‌های موتور از لاستیک ساخته شده‌اند، تقریباً همیشه قابل تعمیر نیستند. هر گونه پارگی یا بریدگی در پایه های موتور به این معنی است که زمان برای یک مجموعه جدید فرا رسیده است.
  • روغن گیربکس: اگر سطح روغن گیربکس پایین باشد، ممکن است با ریختن روغن گیربکس، لرزش برطرف شود. در غیر این صورت، گیربکس را برای نشتی بررسی می‌کنند و ممکن است نیاز به تعمیر گیربکس داشته باشید.

اگر همه بازرسی‌های دیگر بی‌نتیجه باشند، بررسی سیستم تعلیق ضروری است.

4. بررسی سیستم تعلیق

آنها میله، بوش ها و سایر اجزای اتصال را از نظر آسیب بررسی می کنند. آنها این کار را در سیستم تعلیق جلو و عقب انجام می دهند. آنها همچنین سطح مایع فرمان را بررسی می کنند و به دنبال نشتی احتمالی در میل محرک، چکمه ها و مفاصل CV خواهند بود.

5. محور محرکه و بازرسی

احتمال نهایی برای لرزش خودرو، میل محرک یا محور خمیده خراب شده است.

آسیب یا خمیدگی در میل محرک می تواند منجر به لرزش های شدید در سراسر بدنه خودرو شود. یماشین خود را پیش مکانیک ببرید تا ببیند آیا لرزش در سرعت های ثابت رخ می دهد یا خیر و به صورت بصری میل محرک و محورها را برای مشکلات بررسی می کند.

درایوهای آسیب دیده معمولاً به جای تعمیر نیاز به تعویض دارند.

اکنون بیایید برخی از سوالات متداول مربوط به تکان دادن خودرو را بررسی کنیم.

سوالات متداول 

در اینجا پاسخ به برخی از سوالات ماشین تکان داده شده است:

1. آیا رانندگی با ماشین لرزان ایمن است؟

خیر

در حالی که همه خودروها هنگام رانندگی به آرامی تکان می‌خورند، تکان‌های شدید نشانه آن است که مشکلی در خودروی شما وجود دارد. اگر قطعات خاصی (مانند روتور ترمز یا موتور) معیوب شوند، ممکن است خطرناک باشد.

اگر در حین رانندگی متوجه لرزش یا لرزش شدید، خودروی خود را در اسرع وقت ارزیابی کنید.

2. چرا ماشین من با سرعت بالاتر می لرزد؟

اگر ماشین شما با سرعت زیاد می لرزد، احتمالا بلبرینگ چرخ شما فرسوده شده است یا ممکن است لاستیک ها و رینگ ها آسیب دیده باشند. ایمن بمانید و چرخ‌های خود را بازرسی کنید – به‌ویژه اگر اخیراً به حاشیه خیابان برخورد کرده‌اید یا خمش ملایم گلگیر داشته‌اید.

3. چرا ماشین من در دور آرام می لرزد، اما با سرعت صاف می شود؟

اگر ماشین شما در حالت ثابت تکان می‌خورد، اما با افزایش سرعت حرکت می‌کند، احتمالاً پایه‌های موتور شما خراب هستند.

پایه‌های موتور ارتعاشات موتور را جذب می‌کنند اما در هنگام فرسودگی این لرزش را به بدنه خودرو منتقل می‌کنند. این در دور آرام یا سرعت پایین کاملاً قابل توجه است. با این حال، موتور شما در هنگام رانندگی با سرعت بالا بهتر پشتیبانی می شود و ارتعاشات احساس شده را کاهش می دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *