11 نشانه که حتما باید روغن ترمز را عوض کنید


اگر خودروی مورد علاقه شما مانند گذشته عملکرد خوبی ندارد، ممکن است تعجب کنید که آیا باتری خودرو، نشت روغن یا مشکل مایع گیربکس کم است. اما، گاهی اوقات، مشکل ساده تر از آن چیزی است که فکر می کنید.
ممکن است برای تعویض روغن دیر شده باشید!

روغن موتور شما در روانکاری قطعات موتور بسیار حیاتی است تا خودروی شما به راحتی کار کند. بنابراین، وقتی تعویض منظم روغن را از دست می دهید، ممکن است عملکرد ضعیف موتور را تجربه کنید.

چگونه می توان تشخیص داد که خودروی شما برای تعویض روغن عقب افتاده است ؟

در این مقاله، علائم تعویض روغن دیرهنگام را بررسی خواهیم کرد و در مورد برخی از سوالات مهم در مورد تعویض روغن بحث خواهیم کرد .

در این مطلب می پردازیم به :

 

  • سطح روغن شما پایین است
  • چراغ تعویض روغن شما روشن است
  • شما روغن کثیف را روی میز اندازه گیری می بینید
  • متوجه بوی روغن سوخته می شوید
  • شما با کاهش مصرف سوخت مواجه خواهید شد
  • صداهای بلند غیرمعمول را می شنوید
  • موتور شما متوقف می شود
  • موتور شما بیش از حد گرم می شود
  • ماشین شما دود تیره اگزوز تولید می کند
  • در تعویض دنده مشکل دارید
  • آخرین تعویض روغن خود را به خاطر نمی آورید
 • 4 پرسش متداول در مورد تعویض روغن
  • چرا به تعویض روغن نیاز دارم؟
  • چه مدت می توانم قبل از نیاز به تعویض روغن رانندگی کنم؟
  • آیا تعویض روغن معوقه روی شتاب تاثیر می گذارد؟
  • چه چیزی باعث کاهش فشار روغن می شود؟

11 نشانه که خودرو شما به تعویض روغن نیاز دارد 

موتور خودرو برای عملکرد در سطوح اوج به شدت به روغن موتور متکی است. بدون تعویض منظم روغن، عملکرد موتور می تواند بدتر شده و عمر موتور را کاهش دهد. 

اما گاهی اوقات، زندگی اتفاق می افتد و شما از تعویض روغن برنامه ریزی شده خود غافل می شوید. ما آن را دریافت می کنیم. 

تشخیص زودهنگام مشکل تعویض روغن عقب افتاده می تواند شما را از دردسر و هزینه تعمیرات جدی موتور در جاده نجات دهد. بنابراین، در اینجا برخی از علائم تعویض روغن دیرهنگام وجود دارد که باید مراقب آنها باشید:

1. سطح روغن شما پایین است

وقتی سطح روغن در موتور شما بهینه باشد، وسیله نقلیه شما به روش های قابل پیش بینی کار می کند. اما سطح پایین روغن باعث افزایش اصطکاک در موتور شما می شود و می تواند منجر به آسیب دائمی شود.

می توانید سطح روغن خود را به صورت دستی با بیرون کشیدن کاپوت خودرو و بیرون کشیدن میله اندازه گیری بررسی کنید. میله اندازه گیری را پاک کنید، دوباره آن را در آن قرار دهید و آن را بیرون بکشید تا ببینید سطح روغن شما کجاست. 

تعویض روغن می تواند ذخایر شما را پر کند و در صورت پایین بودن سطح روغن از موتور خودرو محافظت کند.

توجه: پایین بودن سطح روغن نیز می تواند در نتیجه نشت روغن باشد. اگر اغلب با سطح مایع کم مواجه هستید، بهتر است با یک تعمیرکار خودرو تماس بگیرید.

2. چراغ تعویض روغن شما روشن است

چراغ روغن یک چراغ هشدار است که به شما اطلاع می دهد که مشکلی در فشار یا کیفیت روغن شما وجود دارد. همچنین ممکن است یک چراغ هشدار روشن یا چراغ موتور را بررسی کنید .

اگر چراغ چک موتور یا چراغ روغن را دیدید، بلافاصله موتور خود را خاموش کرده و با یک مکانیک تماس بگیرید. مشکلات روغن موتور برای قسمت های متحرک موتور شما خطرناک است، بنابراین تعویض سریع روغن می تواند شما را از مشکلات زیادی نجات دهد.

3. روغن کثیف را روی گیج می بینید 

با گذشت زمان، روغن موتور ذرات و کثیفی را هنگام حرکت در موتور ماشین شما جمع آوری می کند. این مجموعه از ناخالصی ها روغن موتور را به رنگ تیره و غلیظ تبدیل می کند.

اگر متوجه کثیف شدن روغن روی میک شوید، ممکن است برای تعویض روغن دیر شده باشد. یک دسته روغن تمیز می تواند به موتور ماشین شما کمک کند تا به شکوه سابق خود بازگردد.

4. متوجه بوی روغن سوخته می شوید 

گاهی اوقات، سطح پایین روغن، روغن کثیف یا نشت روغن ممکن است باعث مشکلاتی شود که منجر به بوی روغن سوخته از وسیله نقلیه شما شود.

اگر در حال رانندگی هستید و متوجه بوی سوختگی ماشین خود شدید، ممکن است نیاز به تعویض روغن خود داشته باشید. موجودی جدید روغن تازه راه زیادی در مبارزه با این مشکل خواهد داشت.

5. با کاهش مصرف سوخت مواجه می شوید

دلایل مختلفی برای کاهش مصرف سوخت وجود دارد، مانند نشت روغن یا روغن قدیمی.

صرف نظر از هر کدام، باید ماشین خود را توسط مکانیک بررسی کنید.

روغن قدیمی چگونه باعث کاهش مصرف سوخت می شود؟


روغن قدیمی بر اجزای موتور تأثیر می گذارد، به این معنی که خودروی شما از سوخت بیشتری برای جبران افت راندمان موتور استفاده می کند. 

6. صداهای بلند غیرمعمولی را می شنوید

امروزه خودروها به سختی هنگام حرکت صدا تولید می کنند. بنابراین، در صورت شنیدن صداهای بلند، غیرمعمول یا خش خش ممکن است برای تعویض روغن دیر شده باشد.


صداها ممکن است ناشی از افزایش اصطکاک در موتور شما به دلیل سطح پایین روغن موتور یا کاهش فشار روغن باشد. یک تعویض ساده روغن ممکن است مشکل را برطرف کند.

7. موتور شما متوقف می شود

ماشین شما باید بدون دردسر شما را از نقطه A به B برساند. اگر موتور خودروی شما هنگام رانندگی از کار افتاد یا از کار افتاد، ممکن است لازم باشد برای تعویض روغن برنامه ریزی کنید.

توقف ممکن است به دلیل روغن قدیمی یا سطح پایین روغن باشد که با تعویض ساده روغن ممکن است رفع شود.

8. موتور شما بیش از حد گرم می شود

گرمای بیش از حد موتور برای هر صاحب خودرویی که به دنبال اجتناب از تعمیر شدید موتور است، مسئله مهمی است. گرمای بیش از حد ممکن است زمانی رخ دهد که قطعات موتور به درستی روغن کاری نشده باشند و اصطکاک بیشتری را تجربه کنند. 

وقتی از تعویض معمولی روغن خودداری می کنید، احتمال اصطکاک بیشتر و گرم شدن بیش از حد افزایش می یابد.

9. اتومبیل شما دود تیره اگزوز تولید می کند

دود تمیز اگزوز از وسیله نقلیه شما نشان می دهد که موتور ماشین شما در وضعیت بالایی قرار دارد. با این حال، دود تیره اگزوز می تواند نشان دهنده مشکلی در روغن شما باشد که نیاز به توجه دارد. 

10. در تعویض دنده مشکل دارید

تعویض دنده باید آسان باشد. اما اگر در انجام این عمل مشکل دارید، ممکن است سطح روغن موتور و مایع گیربکس پایین باشد یا فیلتر روغن مسدود شده باشد.

تنظیم مکانیکی می تواند تضمین کند که تعویض روغن، تعویض مایع گیربکس و فیلتر روغن تمیز انجام می شود.

11. آخرین تعویض روغن خود را به خاطر نمی آورید

اگر نمی توانید آخرین باری را که تعویض روغن انجام داده اید مشخص کنید، احتمالاً نیاز به وقت تعویض روغن دارید.

چرا؟
اگر  با خودروی خود رانندگی نکنید، عناصر ضروری در روغن موتور به دلیل عمر کوتاه روغن آن متلاشی می شوند. به عبارت دیگر روغن خراب می شود و کارایی خود را از دست می دهد. به عنوان یک مالک خودرو، همیشه با برنامه تعویض روغن منظم خود همراه باشید.

اکنون که ایده روشنی در مورد علائم تعویض روغن عقب افتاده داریم، بیایید برخی از سوالات رایج در مورد تعویض روغن را بررسی کنیم.

4 پرسش متداول در مورد تعویض روغن

در اینجا به سوالات رایجی که ممکن است در مورد تعویض روغن داشته باشید پاسخ داده شده است:

1. چرا به تعویض روغن نیاز دارم؟

وقتی روغن خودرو را به طور مکرر تعویض نکنید، کثیف و غلیظ می شود. کاهش کیفیت عناصر ضروری روغن منجر به مشکلات متعددی می شود، از جمله:

 • عملکرد ضعیف موتور
 • گرمای بیش از حد موتور
 • صداهای نگران کننده موتور
 • دود تیره اگزوز

پیروی از برنامه تعویض روغن می تواند به رفع این مشکلات کمک کند. روغن موتور اجزای موتور را روغن کاری می کند، اصطکاک را کاهش می دهد و از عملکرد ضعیف موتور جلوگیری می کند.

2. چه مدت می توانم قبل از نیاز به تعویض روغن رانندگی کنم؟

خودروها معمولاً می توانند قبل از نیاز به تعویض روغن بین 5 الی 8 هزار کیلومترباید تعویض نمایید . علاوه بر این، خودروهایی که از روغن مصنوعی استفاده می کنند، می توانند قبل از نیاز به تعویض روغن، فاصله بین 12 الی 17 هزار کیلومتر تعویض نمایند. 

اما فاصله زمانی تعویض روغن خودروی شما به عوامل مختلفی از جمله عادات رانندگی، نوع روغن (روغن معمولی، روغن مصنوعی یا روغن ترکیبی مصنوعی) و سن خودرو بستگی دارد.

3. آیا تعویض روغن دیر روی شتاب تاثیر می گذارد؟

بله، تعویض دیر روغن موتور می تواند روی شتاب تاثیر منفی بگذارد.

نکته اینجاست:
اگر روغن موتور کثیف شود یا به سطوح پایین برسد، موتور روغن کاری کافی دریافت نمی کند. این منجر به کاهش عملکرد موتور می شود و با کند شدن ماشین شما بر شتاب تاثیر می گذارد.

4. چه چیزی باعث کاهش فشار روغن می شود؟

دلایل رایج فشار روغن پایین عبارتند از:

 • نشت روغن
 • روغن سوزی بیش از حد
 • پمپ خراب
 • ایجاد گرفتگی روغن
 • تعویض روغن اشتباه

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *